Тонкощі та щільнощі фізики (Igly & Maelinhon)
— Навіщо ти вдаєш, що їси курочку?
— Вибачаюсь, але для мене ця курочка цілком реальна.
Рік і Морті
Нещодавно до одного з авторів проекту Archaic Heart прилетіла вагома і безапеляційна претензія. А саме – «ви все брешете». Мовляв, не можуть інферни падати зі сходів, тому що вони нещільні (сходи чи інферни, здогадайтеся вже як-небудь самі.) Наш сивий друг Грасар по-технарськи розсудив, що дане твердження ніяк не сходиться з його спостереженнями та експериментальними даними. Тому наш тандем з інженерів, одного тонкого та другого, більш щільного, вирішив просвітити аудиторію на тему тонкої і щільної фізики, а то, здається, читачі Архаїка її трохи забули. Сьогодні ми вам розповімо про те, чому тонке таке тонке, чому магію очима не видно, і з якого дідька демони настільки раптово падучі. Поїхали!
Від фізики до метафізики
Почнемо ми з основ зі шкільного курсу фізики. Поговоримо про те, які властивості має матерія в нашому щільному світі і про те, з чого вона складається. Перша властивість, на яку ми з вами вже натрапили, це щільність. Це величина, яка показує масу речовини, що міститься у певному об’ємі. Тобто, скільки матерії перебуває у певній частці простору. Уявіть собі водяну пару чи туман. Що з ним станеться, якщо ми його стискатимемо? Він буде згущуватися, його щільність зростатиме. Але так триватиме не безкінечно. Якоїсь миті ми досягнемо точки, після якої в тумані утворюються краплі води. Їх ставатиме більше й більше, поки туман не зникне зовсім. Речовина набуде кардинально іншої форми і стане водою. Це друга важлива властивість матерії, що називається агрегатним станом.
Від агрегатного стану сильно залежать інші властивості речовини, зокрема, інертність по відношенню до зовнішніх впливів. Важливо також те, що агрегатний стан вносить суттєві корективи у взаємодію речовин. Речовини в різних агрегатних станах гірше входять у той чи інший контакт між собою, уповільнюються їх реакції, знижується рівень їхнього впливу між собою. Змішати газ з рідиною взагалі досить важко, тоді як два гази схильні «злитися воєдино» і без сторонньої допомоги. Каменю складно впасти на повітря, але на інший, більш великий камінь, він легко приземлиться. Хімічні реакції так само гальмуються різницею агрегатних станів середовищ, оскільки частинки в такому випадку просторово розділені і мають різну рухливість і активність.
З цієї бази ми несподівано рушимо в нетрі сучасних фізичних уявлень про влаштування всесвіту. Не лякайтеся сильно, тому що у метеликів те саме. Уявіть елементарну частинку. Будь-яку. Квант якийсь там чи бозон. Якщо у вашій уяві намалювалася міліпіздрічна кулька, то ви шановні програли. Тому що зараз елементарні частинки розглядаються фізиками у вигляді мізерних збурень у однорідних квантових полях, які пронизують собою весь простір. Наявна деяка аналогія з першими крапельками води, які з’являються при стисненні хмари туману. Великі краплі створюються шляхом поєднання дрібних, потім великі краплі з’єднуються в калюжу. Аналогічно, хоча й завдяки іншому механізму, утворюються протони, атоми, потім молекули, тканини, органи і, нарешті, наш любий читач.
А тепер саме час прорубати вікно в маргінальщину і зробити крок уперед. Поки що ми розглядали питання щодо підвищення щільності чогось. Але що буде, якщо ми спробуємо не стиснути субстанцію сильніше, а навпаки, намагатимемося її капітально розтиснути? Якщо ми візьмемо воду, отриману шляхом стиснення, і почнемо інтенсивно знижувати тиск, то станеться фазовий перехід у зворотний бік, і ми знову отримаємо пару. А якщо будемо розжимати квантові поля, повні збурень, то теж отримаємо цікавий фазовий перехід і … Отримаємо те, що маргінальна метафізика називає стихійними зрізами, які утворюють тонкий план.
Тобто, щільний і потойбічний світи являють собою набір стихій та їх комбінацій у різних агрегатних станах, які настільки відрізняються один від одного, що навіть щільне світло не відбивається від тонкопланових об’єктів. Фаєрбол, мабуть, тоненький. Тому вам чаклунства усілякі щільними очима не видно. У той же час, тонкою Аджною ви їх помітите легко, оскільки її тонкість сприяє такій взаємодії. З цієї ж причини тонкопланові сходи (так, такі бувають) для кожного інферна цілком щільні. І знерухомлений демон може легко з них впасти, покотитися стрімголов, зустріти зубами кут останньої сходинки і мати інші неприємні наслідки від тісного контакту з тонким зодчеством. А якщо ваше щільне тіло поставити на ці сходи, то ви успішно провалитеся крізь сходинки і летітимете вниз доти, поки не встромитеся в такі ж, тільки щільніше. Тому наполегливо рекомендую починати падати десь у верхніх світах, тоді хоч процес матиме кінцеві та очікувані наслідки.
Цікаві факти на десерт
Фазовий перехід від тонкого до щільного змінює деякі стихії до невпізнання. Так, при стисканні, Стихія Тіні перетворюється на Дерево, Смерть – на радіацію, а Повітря перетворюється на підстихію Металу.
Щільність тонких димутів та об’єктів неоднакова та неоднорідна. Тонкий звір щільніше інферна, а демон щільніше, ніж той же Тенгрі. Дані відмінності позначаються у тому числі і на фізіології: більш тонкій істоті простіше керувати своїм тілом і модифікувати його, але для них є великою проблемою перетравити щільнішу їжу, ніж вони самі.
Стихійні зрізи так само розрізняються за щільністю, найтоншою стихією у всесвіті є Пустка.
Найбільш щільних тонкопланових сутностей (дальрам) іноді можна відобразити на фото або навіть побачити очима, оскільки їхня щільність найбільш близька до нашої.
Щільність світів, у тому числі й нашого, не завжди була такою, якою вона є зараз. Щільний світ – результат експерименту Іггве з навмисного максимального стиснення матерії. На щастя, він припинений і зараз, повільно, поступово, наша реальність прагне повернутися до свого природного агрегатного стану.
Про те, як матерія поводиться в тонкому агрегатному стані і механіці тонкого світу, ми розповімо вам у наступних статтях. А на сьогодні – у нас все! Всім дякую, чекаємо ваших питань та зворотного зв’язку. Вчіть фізику, математику, всіх х2+(у2-х3/2)2=1, і нехай буде з вами сила, яка дорівнює масі, помноженої на відстань і поділеної на прискорення.
Tsemra Igly та Largsamyel Maelinhon (с) Матеріал проекту Archaic Heart
Ілюстрація Tserma Igly
Грассар и Цемра be like
Великолепная статья. Браво. Максимально доходчиво и разжовано) Спасибо Вам авторы, это шедевр))
Благодарю за шикарную статью!Да,как энергия Смерти перешла в энергию Радиации я могла воочию увидеть когда умерла моя тетя.Зрелище было несколько пугающее -видеть сноп искр несущихся на тебя.Теперь,впрочем,я достаточно морально подготовлена к таким явлениям.
Эээээ… Нет. Энергия стихии смерти – это та, которая заставляет тело разлагаться. То есть процесс разложения и гниения. Собственно, такое же разрушение тканей идет при сильном радиоактивном облучении. Процесс совершенно не зрелищный, никаких снопов и искр там нет, вы наверное видели что то другое.
Как я понимаю стихию Жизни создали в самом конце и в результате экспериментов уплотнили в разнородной степени и человек по сути заперт в этой ощущаемой, виртуальности, построенной на стихии Жизни и ограничен собственным восприятием носителя-тела. Тогда для эволюции нужна магическая практика по ощущению энергий/стихий. Ведь только в результате опыта/эксперимента мы хоть как то сможем понять более тонкий мир. Ещё возник вопрос о хронологии создания Стихий, их последовательности они же тоже из этого космического бульона появились в разное время. И скорее их свойства, взаимодействия и характеристики тоже разные. У меня в голове возникает потребность в предмете типо тонкоплановой химии. Как и каким образом стихии взаимодействуют друг с другом. Спасибо большое за статью, картина со стихиями тоже прекрасна. Читаю статьи на сайте и понимаю, что они написаны достаточно простым и понятным языком, благодарю. 🙏
Стихия Жизни – это мотор и движок. Сами тела +- построены по одним схемам что тут, что там. У сущностей в большинстве своем те же руки-ноги, лицо, мышцы, кости и тд.
Спасибо за разъяснения для чайников.
Я всегда думала, что магия, это физика. Вопрос про стихию света. Что это? Стандартная физика отвечает, что свет это частица и волна одновременно. Что на самом деле?
И вопрос про физику магии. Например, при направлении энергии в плотном мире куда-то на далёкие расстояния часть энергии теряется и рассеивается и чем дальше, тем больше. Как это коррелируется в тонких мирах?
И вообще можно статью про магию плотного мира применительно к физике тонкого мира. Надоело читать бред, хочется ясности и фактов.
Спасибо за ваш труд и время!
У Милен есть статьи на эту тему, одна из них называется "Параллельные миры: Физика и магия", другие не помню как))
По поводу света, в тонких всё то же самое. Там вообще все стихии представляют из себя частицы и энергию одновременно.
А на счёт второго вопроса – думаю, что это уже ещё одна тема для статьи
А куда "на далекие расстояния" можно направить энергию в тонких и зачем?
Бесценное знание отдается даром. Спасибо большое.
Спасибо большое за статью! Очень просто и понятно даже такому пеньку в физике и математике как я:D
Есть ли разница между физикой с другими древами, или только внешний вид? Как на счет “плоских” миров, либо 4д? Вопросов на самом деле еще куча, т.к. такой способ подачи не противоречит уже доказанному, разговор же идет о невидимом.
Уааау… А расскажите, пожалуйста, про пространственно-временной континуум!
Да, расскажите 🙂
До этой статьи не могла себе вообразить тонкий мир. Для меня это просто было то, что невозможно увидеть глазами и потрогать руками. Спасибо, стало понятнее.
Интересно, сколько времени понадобится на восстановление естественной плотности нашего мира.
В этой статье есть довольно тонкие шутки.